O sana uygun mu?

Yoksa zamanını boşa mı harcıyorsun?

Yeni bir insanla ilişki yaşamak için onu tanımaya karar verdiğinde, çok kritik hatalar yapmam mümkün. Özellikle karşındaki erkek konuşmayı, etkilemeyi, flört etmeyi biliyorsa…

Bir çok kadın flört etmeyi, “Beni seviyor. Benimle ilişki yaşamak istiyor.” gibi anlayabilir. Flört etmesi, sana ilgi göstermesi, etkilemeye çalışması, sadece beğendiğini gösterir.

Niyetiyle alakalı hiçbir şeyi anlatmaz.

Bu farkı anlaman çok önemli. Farkında olmazsan defalarca hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Bunu istemiyorsun, öyle değil mi?

Hatta senin ne istediğini biliyorum.

“Zaten olmayacak bir ilişkide vakit kaybetmek istemiyorum. Bundan 1, 2 sene sonra bitecekse, hiç başlamasın daha iyi.” diyorsun. “Bana uygun olmadığını gösteren işaretleri anlat, Alkan.” diyorsun.

Aslında kısa yolu istiyorsun.

Garanti yolu istiyorsun.

Gerçeği seninle paylaşmam gerekiyor: Bir ilişkinin ne zaman biteceğini maalesef hiç bilemeyiz. Her şeyiyle sana uygun bir adamla karşılaşmış olsan bile, hayallerindeki adamla birlikte olsan bile, bir süre sonra yollarınız ayrılabilir.

Belki 3 sene sonra, ya da 15 sene sonra hayatınız ve karakteriniz farklı yönlerde ilerleyecek. Bu sefer hiçbir şekilde birbirinize uymayacaksınız. İşin gerçeği, biriyle ilişkiye karar vermek, her zaman risk barındırır.

Bu yüzden benim sana tavsiyem, “Gelecekte garanti olsun.” diye HİÇBİR ilişkiye başlama. Bahsettiğim riski KABULLENEREK, ilişkiye başlamalısın.

Ancak gözü kapalı, sadece hoş bulduğun bir adamla da ilişkiye başlamamak gerekiyor. Nasıl bir adam istediğini az çok biliyorsun. Bugüne kadar söylediklerimi ciddiye aldıysan, sınırlarını da biliyorsun.

Bundan sonra yapılması gereken tek bir şey var:

Adam ilişki yaşamaya uygun mu?

Ciddi bir ilişki mi yoksa sadece takılmak mı istiyor?

Niyeti düzgün bir insan olduğunu nasıl anlayabilirsin?

Bu soruların üzerinde düşünmeliyiz. Harika, öyle değil mi?

Makaleyi okuduğunda, karşındaki adamın niyetinin ne kadar ciddi olduğunu anlayacaksın. Zamanını mı çalıyor, yoksa seni gerçekten tanımak mı istiyor?

Çok önemli.

Sana niyetinin ciddi olduğunu gösteren bazı işaretlerden bahsedeceğim. Ciddi niyet derken, evlilikten bahsetmiyorum. Bu da olabilir tabii ama benim bahsettiğim ciddi ilişki, “kendini sadece sana adama” kararıdır. Evlenmeden de olabilir. Ciddi değilse de, seninle takılmak istiyordur. Makalenin sonunda neyin ne olduğunu çok iyi göreceksin.

Vakit kaybetmeden ilk işaretten başlayalım.

1. İşaret: Seninle Olan İletişim Sıklığı

Okuyucularımdan en sık aldığım mesaj türü ne biliyor musun? Açıklıyorum:

“Alkan Bey, şöyle şöyle mükemmel bir insanla tanıştım. Ama sadece ben mesaj gönderdiğimde konuşuyoruz. Hep ben arıyorum ya da mesaj atıyorum. Sohbeti o pek başlatmaz.”

Bu hiç sağlıklı bir işaret değil. Dışarıdan bir gözle bakınca, ne kadar saçma bir durum olduğunu görebilirsin. Ama gerçekten etkilendiğin bir adam sana bu davranışı gösteriyorsa, inanmak istemiyorsun.

Bu yüzden insanlar ısrarla umutlarını sürdürüyorlar.

Ancak son zamanlarda iletişim sıklığı arttıysa, yani sadece sen değil, o da sürekli mesaj atıp iletişimi koparmamaya çalışıyorsa, harika!

Sadece canı sıkıldığında seninle görüşen bir adam değil.

Seni tanımak istiyor, hatta sık sık haber almak istiyor. Israrla ilişkiyi belirli yöne götürmek istediği belli. Bunu hissediyorsan, harika. Bu adamla görüşmeye mutlaka devam etmelisin.

Kendine sor: “Son zamanlara baktığımda, sadece ben mi iletişimi başlatan adımlarda bulunuyorum?” Bu soruya vereceğin cevap, nerede olduğunu gösterir.

2. İşaret: Zaman Geçtikçe Daha Sık Görüşüyorsunuz

Belki tanışmanın ilk zamanlarında haftada 1 kere görüşürken, şimdi daha sık görüşmeye başladınız. Seni daha sık randevulara çağırıyor.

Şimdiyse en az 3-4 kere görüşüyorsunuz. Kısa görüşmeler olsa dahi seni görmek için bir çaba sarf ediyor. Bu adamın niyeti “Tek gece birlikte olayım sonra sallarım.” değil. Aktif olarak zaman ayırıyor çünkü seninle vakit geçirmek hoşuna gidiyor.

Dikkat: Seninle sık görüşmek istemesi sadece cinsellik amaçlıysa, dikkat. Davranışlarından anlarsın. Sürekli eve çağırıyorsa, bunun nedeni bellidir.

3. İşaret: Görüşmeniz Sadece Cinsellik Amaçlı Değil

Evet, bir önceki noktada bundan bahsettim. Görüşmelerin hedefi cinsellik ise, uzak durmalısın. Bunu davranışlarından basit bir şekilde anlarsın.

Seninle öpüşmek istemesi kötü değil.

Evde vakit geçirmeniz de büyük bir problem değil.

Problem nerede biliyor musun? Sen bunu şimdilik istemediğinde, olumsuz bir tepki veriyorsa, oradan ANINDA uzaklaş. Numarasını vs. sil.

Sinirlenebilir, bozulabilir. Sana sanki “ona bir şey borçluymuşsun” gibi hissettirebilir. Aman dikkat. Oradan anında kaçmanı öneririm.

Ama asıl konuya geri dönecek olursam, görüşmelerin sonunda her zaman bir cinsellik girişimi görüyorsan, o halde dikkat.

Ancak cinselliği karıştırmayıp, seninle eğlenceli aktiviteler yapıyorsa, bu çok iyi! Sadece bedeninle ilgilenmiyor. Seninle vakit geçirmek, onu mutlu ediyor. Yansıttığın enerjiyi seviyor.

4. İşaret: Seni Öncelik Haline Getiriyor

Bilirsin, bazı adamlar yoğunluktan dolayı zaman ayıramadıklarını söylerler. Tamam, bu kötü bir şey değil. Özellikle bir hedef doğrultusunda ilerleyen adamların pek zamanı olmayabilir.

Ancak yoğunum diye hiçbir şekilde vakit ayırmıyorsa, bu büyük sıkıntı.

Niyeti ciddi olan bir adam, yoğun olsa bile seni merak ettiğini gösterir. Sana vakit ayırır. Öncelik haline getirir.

İş yerinde sadece 10 dakika ara buluyorsa, sana bir mesaj gönderir. Ya da akşam eve geldiğinde 5 dakika arar, gününü sorar.

Öncelik haline getirir derken, bundan bahsediyorum. “Vaktim yok” deyip hayalet gibi ortadan kaybolmak sadece bir bahanedir. Bu da açık ve net.

Seni öncelik haline getirdiğini hissediyorsan, güzel bir yoldasın. Bu adam seni gerçekten tanımak istiyor.

5. İşaret: Seninle Gelecek Planları ve Hayalleri Kuruyor

Atıyorum, randevunun bir kısmında sen “İsmail YK dinlemeyi severim.” diyorsun. Bir gün sonra sana mesaj atıyor: “Bak, önümüzdeki ay Ismail YK’nın konseri varmış. İki bilet alayım mı? :)”.

Harika!

Evlilik hayallerinden, kaç çocuk yapacağınızdan bahsetmiyorum. Seni günlük, gecelik görmediğini anlamanın en iyi yolu bu. 3-4 hafta sonrası için bir plan yaptığını görüyorsan, bence süper bir pozisyondasın.

Seninle ciddi olmayan bir adam, gelecekte olacak bir plan için kesin konuşmaz. Diğer açıdan ciddi olmayan bir adamın nasıl konuştuğu da bellidir:

“Şimdiden söz veremem. Bakmam lazım. Konuşuruz yine.” der.

Anladın mı?

İkisi arasındaki farkı anlamak çok kolay.

6. İşaret: Özel/Kişisel Konularda Senin Fikrine Danışıyor

Bu işaret, ilişkiyi yüzeysel tutmadığını gösterir. Hayatıyla alakalı ciddi ya da özel bir konuda senin fikrine danışıyorsa, sana güvendiğini gösterir.

Eğer ilişkiyi yüzeysel tutmak isteseydi, hayatıyla alakalı gerçekten özel mevzuları dile getirmezdi. Niyetinin iyi olması bir yana, iletişimin harika bir yöne gittiğini görebilirsin.

Sadece şunu düşün: Son zamanlarda senin fikrine danıştı mı?

Evet mi? O halde her şey güzel.

7. İşaret: Seni Arkadaşlarıyla ya da Ailesiyle Tanıştırıyor

Of.

Bundan daha iyi bir işaret yok. En güçlü işaretlerden bir tanesi bu (ilk üçe girer). Ciddi niyeti olmayan bir adam, seni hayatına sokmak istemez. Arkadaşları ya da ailesi en özel alanlarından bir tanesidir.

Tanıştırıyorsa, harika. Ama bir süredir görüşüyorsunuz fakat hala özel hayatından kimseyi tanımıyorsan, işin sıkıntı.

Türk kültürü için aileyle tanıştırma daha fazla zaman isteyebilir. Ancak arkadaşlarıyla tanıştırması yeterli!

Bu adamın seninle niyeti ciddi yönde ilerliyor.

8. İşaret: Seni Tanımak Amaçlı Özel Sorular Soruyor

“Bugün ne yaptın?”

“Hobilerin neler?”

Bunları sorulabilir, tamam. Ama herkese sorabileceğin ve sadece özel insanlara soracağın sorular vardır. Özel sorulardan birkaç örnek vereyim:

 • Çocukluğunda hep ne olmak istiyordun?
 • Hiç unutamadığın bir olay yaşadın mı?
 • Seni neler mutlu ediyor?
 • Neler mutsuz ediyor?

Şunu dikkat edebilirsin: Geçmişte ne olduğuyla, ne yaptığınla alakalı duygusal konuları merak ediyorsa, bu güzel bir işarettir.

İletişiminiz yüzeysel değil. Seni gerçekten merak ediyor. Hayatını, karakterin, hayallerini…

Peki Ya Olayın Diğer Tarafı Nedir?

Bütün pozitif işaretlerden bahsettim. Ama bu kadarıyla durmak istemiyorum. Bir de negatif işaretler var.

Bu yazıya başlarken sadece pozitif işaretleri anlatacağımı düşünmüştüm. Ancak ikimiz de biliyoruz ki, işin bir de negatif tarafı var.

Hangi davranışları gösterdiğinde, niyetinin ciddi olmadığını anlayabilirsin? Yukarıda anlattıklarımı da tersine çevirerek, negatif davranışlar olarak anlayabilirsin. Ancak paylaşmak istediğim 4 özel negatif işaret daha var.

Hemen başlıyoruz.

1. İşaret: İlişkinin Ciddileşmesine Engel Oluyor

Bunu anlamak çok kolay. Bir süredir görüşüyorsunuz diyelim (en az 2-3 ay). Haliyle ilişkinin hangi pozisyonda olduğunu merak ediyorsun çünkü birçok şeyi yaşamanıza rağmen hala “Sevgilim. Kadınım. Hayatım.” dediğini duymadın. Ona soruyorsun:

“Bir süredir görüşüyoruz Ahmet/Mehmet. İlişkinin hangi durumda olduğunu merak ediyorum. Konuşmak ister misin?” diyorsun.

“Zaman gösterecek. Şimdi bunları düşünmeyelim. Zamana bakalım.” diyorsa, burada temkinli olmanı tavsiye ederim.

Ancak ilişkinin durumunu ilk bir iki haftada soruyorsan, hata yapıyorsun. Benim burada bahsettiğim, ilişki derinleşmeye başladığı halde neyin ne olduğunu bilmiyorsan geçerlidir.

2. İşaret: Sadece Takıldığınızı Söylüyor

Bu da açık ve net. Bazı erkeklerin açık sözlülüğüne bayılıyorum (ve takdir ediyorum.)

Yine bir önceki başlıkta söylediğim gibi, niyetinin ne olduğu ile alakalı sorular sormaya başladığında, “Sadece takılıyoruz. Akışına bırak.” gibi cevaplar veriyorsa, o zaman iş belli.

O adam ilişkiye uygun biri değil.

Bu pozisyonda olan bir çok kadın, “O adamın niyetini değiştirmek için ne yapabilirim?” sorusunu soruyor. Bunun cevabı var ama herkesin yapabileceği bir şey değil.

Özellikle muhtaç bir pozisyondan adama yaklaşıyorsan, bunu unut.

Kendini hiç yorma. Niyeti ciddi olan ve seni etkileyecek binlerce insan var bu dünyada… Diğerlerine şans ver.

3. İşaret: Sadece Sen İletişime Geçtiğinde Haber Alıyorsun

Bundan daha önce bahsetmiştim ama burada anlatmazsan olmaz!

Sadece sen yazdığında, aradığında iletişime geçiyorsanız, yanlış bir yerdesin. O adam, düşündüğün kadar seni istemiyor. Bu kadar net.

İletişim tek taraflı başlatılan bir şey değildir. Karşılıklı adımlar atılmalı. Özellikle yeni başlayan bir ilişkideysen… Sadece bir taraf emek verirse, o kişinin sabrı çok hızlı bir şekilde tükenecektir.

Kendini öyle bir duruma koyma.

Sadece sen iletişimi başlatıyorsan, o adamı şimdilik bırak gitsin. Başka diyeceğim bir şey yok.

4. İşaret: Ciddi Bir İlişki İstemediğini Söylüyor

Bazı kadınları anlamıyorum. En sinir olduğum durumlardan bir tanesi: Adam daha ilişkinin en başında “Ciddi bir şey istemiyorum.” demiş açık açık.

Bir ihtimal olur umuduyla, 2-3 sene görüşmeye devam ediyorlar. Fakat adamdan hala bir girişim yok. İlişki havada yaşanıyor, sadece cinsellik amaçlı buluşuyorlar.

Bu senaryo o kadar çok yaşanıyor ki, anlatamam.

Bir adam sana “Ciddi bir ilişki istemiyorum.” diyerek açık sözlü davranmışsa, senin de hayalinde açık ilişki yoksa, bu durumu kabullen ve diğerlerine bak. Abartılacak, zorlaştırılacak bir şey yok. Adam ilişki istemiyor, bu kadar basit.

Üzerinde uğraşmanın, umutla beklemenin anlamı yok. Şu anda bu pozisyonda bulunuyorsan, kararını ver. Kendini yıpratmaya gerek yok.

“Eski bir klişe olabilir, ama bence gerçek aşk sonsuza dek sürer; sonu yoktur. Ancak doğru kişiyi bulmak çok zor bir şey.” – Bruce Forsyth

Umarım burada anlattıklarım sana farkındalık sağlamıştır. Nasıl bir durumda olduğunu daha iyi anlamışsındır.

Burada öğrendiklerine bakarak, bir ilişkiye ya da flörte devam edip etmeme kararı alabilirsin. Tabii farkındayım: İnsan ne kadar kötü bir durumda olduğunu bilse bile, böyle kararlar alması her zaman zor oluyor.

Durumun hakkında birebir fikir almak istiyorsan, aşağıdaki yorum kısmında sorularını benimle paylaşabilirsin. Konuşalım, tartışalım, sana çözüm üretelim!

Sana sorum: Şu anki ilişkine ya da geçmiş randevularına baktığında, hangi işaretleri gördün? Hangilerinin farkında değildin? 


Alkan Öztürk
Alkan Öztürk

En Sevdiğin Psikoloğun (Kadınlara, Erkekleri Anlatan Adam olarak bilinir). Aynı zamanda Aşk Akademi'nin Kurucusu

  2 replies to "Sana Uygun Olduğunu Gösteren 9 İşaret: Bir Erkeğin Asıl Niyetini Nasıl Anlarsın?"

  • Işıl K

   Harika bir makale! Farkındalığımı gerçekten etkiledi. Benim en çok görmezden geldiğim işaret sadece benim iletişime geçmemdi, iletişime geçince pozitif yanıt almam kendi içinde kısır döngü oluşturup hayal kirikligi. Bu bazı arkadaşlıklarda da geçerli oluyor. Kişinin ilgisi yoksa zorlamaya gerek yok sanırım, o yüzden bana böyle davranan insanlari hayatimda geri plana koydum. Bu biraz kisiligim icin basta kati gelse de kendine önem ve deger vermek kadar güzeli yok. Arkadaslarla tanistirilmamayi pek önemsemezdim ama bence harika bir isaret olmus, büyük resme daha iyi bakmaya calisacagim.

   • Alkan Öztürk

    Süper Işıl! Bu işaretleri bundan sonra kolayca takip edebilirsin. Farkındalık kazanmana sevindim. Sorunların olursa, bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.